१० चैत, काठमाडौं । सुविधा खोज्दै गाउँबाट शहर र पहाडबाट तराई झर्ने चलन नेपाली समाजमा धेरै पुरानो हो । यद्यपि पछिल्ला दशकमा बढेको आन्तरिक बसाइँसराइको दर बढ्दै गएको राष्ट्रिय जनगणना २०७८ ले देखाएको छ ।

२०७८को कात्तिक–मंसिरमा भएको जनगणनाको पूर्ण विवरण शुक्रबार प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले सार्वजनिक गरेका छन्, जसले आन्तरिक बसाइसराइ अत्यधिक हुँदा मुलुकमा जनसंख्याको वितरण असन्तुलित देखिएको छ ।

विवरण अनुसार ३४ वटा जिल्लाको जनसंख्या २०६८ सालमा भन्दा पनि कम (जनसंख्याको ऋणात्मक वृद्धिदर) देखिएको छ । जनसंख्या वृद्धि ऋणात्मक हुने जिल्लामा अधिकांश पहाडी र हिमाली जिल्ला रहेका छन् । तराईका समथर जिल्ला, संघीय र प्रदेश राजधानी रहेका पहाडी जिल्लामा जनसंख्या वृद्धि उच्च देखिएको छ ।

जनसंख्या वृद्धिदर सबैभन्दा बढी ऋणात्मक हुने पाँच जिल्लाहरुमा रामेछाप, खोटाङ, मनाङ, भोजपुर र तेह्रथुम छन् । सबैभन्दा बढी रामेछापमा वार्षिक जनसंख्या वृद्धिदर माइनस १.६७ प्रतिशत छ । खोटाङमा माइनस १.५६, मनाङ र भोजपुरमा समान माइनस १.३९ तथा तेह्रथुममा माइनस १.३० प्रतिशत छ ।

जनसंख्या वितरणमा तीव्र असन्तुलन :

रित्तिए पहाडका गाउँ, थुप्रिए शहरमा मान्छे

2.6kShares
facebook sharing button
twitter sharing button
messenger sharing button
whatsapp sharing button
अमृत चिमरिया अमृत चिमरिया
 २०७९ चैत १० गते २२:०२

१० चैत, काठमाडौं । सुविधा खोज्दै गाउँबाट शहर र पहाडबाट तराई झर्ने चलन नेपाली समाजमा धेरै पुरानो हो । यद्यपि पछिल्ला दशकमा बढेको आन्तरिक बसाइँसराइको दर बढ्दै गएको राष्ट्रिय जनगणना २०७८ ले देखाएको छ ।

२०७८को कात्तिक–मंसिरमा भएको जनगणनाको पूर्ण विवरण शुक्रबार प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले सार्वजनिक गरेका छन्, जसले आन्तरिक बसाइसराइ अत्यधिक हुँदा मुलुकमा जनसंख्याको वितरण असन्तुलित देखिएको छ ।

विवरण अनुसार ३४ वटा जिल्लाको जनसंख्या २०६८ सालमा भन्दा पनि कम (जनसंख्याको ऋणात्मक वृद्धिदर) देखिएको छ । जनसंख्या वृद्धि ऋणात्मक हुने जिल्लामा अधिकांश पहाडी र हिमाली जिल्ला रहेका छन् । तराईका समथर जिल्ला, संघीय र प्रदेश राजधानी रहेका पहाडी जिल्लामा जनसंख्या वृद्धि उच्च देखिएको छ ।

जनसंख्या वृद्धिदर सबैभन्दा बढी ऋणात्मक हुने पाँच जिल्लाहरुमा रामेछाप, खोटाङ, मनाङ, भोजपुर र तेह्रथुम छन् । सबैभन्दा बढी रामेछापमा वार्षिक जनसंख्या वृद्धिदर माइनस १.६७ प्रतिशत छ । खोटाङमा माइनस १.५६, मनाङ र भोजपुरमा समान माइनस १.३९ तथा तेह्रथुममा माइनस १.३० प्रतिशत छ ।

सेवा सुविधा कहाँ प्राप्त हुन्छ भनेर मान्छेले त्यही अनुसार आफ्नो बस्ने ठाउँहरु रोज्ने गरेका छन् । राज्यले पहाड वा गाउँमै सुविधा पुर्याइदिने हो भने शहर, तराई वा काठमाडौं केन्द्रित हुने थिएनन् – प्रा. डा. योगेन्द्रबहादुर गुरुङ

जनसंख्या वृद्धिदर सबैभन्दा बढी देखिएको जिल्लामा भक्तपुर पहिलो स्थानमा छ । जनसंख्या वृद्धिदरको राष्ट्रिय आकडा ०.९२ रहँदा भक्तपुरमा ३.३५ प्रतिशतले जनसंख्या वृद्धि भएको छ । यसैगरी रुपन्देहीमा २.३३, चितवनमा २.०७ तथा बाँके र झापामा समान १.९७ प्रतिशतको दरले जनसंख्या वृद्धि भएको छ । हिमाली जिल्लाहरुमध्ये मुगुमा सबैभन्दा बढी (१.४९ प्रतिशतले) वार्षिक जनसंख्या वृद्धि भएको छ ।

जनसंख्या वितरणमा तीव्र असन्तुलन :

रित्तिए पहाडका गाउँ, थुप्रिए शहरमा मान्छे

2.6kShares
facebook sharing button
twitter sharing button
messenger sharing button
whatsapp sharing button
अमृत चिमरिया अमृत चिमरिया
 २०७९ चैत १० गते २२:०२

१० चैत, काठमाडौं । सुविधा खोज्दै गाउँबाट शहर र पहाडबाट तराई झर्ने चलन नेपाली समाजमा धेरै पुरानो हो । यद्यपि पछिल्ला दशकमा बढेको आन्तरिक बसाइँसराइको दर बढ्दै गएको राष्ट्रिय जनगणना २०७८ ले देखाएको छ ।

२०७८को कात्तिक–मंसिरमा भएको जनगणनाको पूर्ण विवरण शुक्रबार प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले सार्वजनिक गरेका छन्, जसले आन्तरिक बसाइसराइ अत्यधिक हुँदा मुलुकमा जनसंख्याको वितरण असन्तुलित देखिएको छ ।

विवरण अनुसार ३४ वटा जिल्लाको जनसंख्या २०६८ सालमा भन्दा पनि कम (जनसंख्याको ऋणात्मक वृद्धिदर) देखिएको छ । जनसंख्या वृद्धि ऋणात्मक हुने जिल्लामा अधिकांश पहाडी र हिमाली जिल्ला रहेका छन् । तराईका समथर जिल्ला, संघीय र प्रदेश राजधानी रहेका पहाडी जिल्लामा जनसंख्या वृद्धि उच्च देखिएको छ ।

जनसंख्या वृद्धिदर सबैभन्दा बढी ऋणात्मक हुने पाँच जिल्लाहरुमा रामेछाप, खोटाङ, मनाङ, भोजपुर र तेह्रथुम छन् । सबैभन्दा बढी रामेछापमा वार्षिक जनसंख्या वृद्धिदर माइनस १.६७ प्रतिशत छ । खोटाङमा माइनस १.५६, मनाङ र भोजपुरमा समान माइनस १.३९ तथा तेह्रथुममा माइनस १.३० प्रतिशत छ ।

सेवा सुविधा कहाँ प्राप्त हुन्छ भनेर मान्छेले त्यही अनुसार आफ्नो बस्ने ठाउँहरु रोज्ने गरेका छन् । राज्यले पहाड वा गाउँमै सुविधा पुर्याइदिने हो भने शहर, तराई वा काठमाडौं केन्द्रित हुने थिएनन् – प्रा. डा. योगेन्द्रबहादुर गुरुङ

जनसंख्या वृद्धिदर सबैभन्दा बढी देखिएको जिल्लामा भक्तपुर पहिलो स्थानमा छ । जनसंख्या वृद्धिदरको राष्ट्रिय आकडा ०.९२ रहँदा भक्तपुरमा ३.३५ प्रतिशतले जनसंख्या वृद्धि भएको छ । यसैगरी रुपन्देहीमा २.३३, चितवनमा २.०७ तथा बाँके र झापामा समान १.९७ प्रतिशतको दरले जनसंख्या वृद्धि भएको छ । हिमाली जिल्लाहरुमध्ये मुगुमा सबैभन्दा बढी (१.४९ प्रतिशतले) वार्षिक जनसंख्या वृद्धि भएको छ ।

त्रिभुवन विश्वविद्यालय जनसंख्या संकायका विभागीय प्रमुख प्रा. डा. योगेन्द्रबहादुर गुरुङ सरकारी सेवा, शिक्षा र स्वास्थ्य शहर केन्द्रित हुँदा मान्छे गाउँमा बस्न छाडेको बताउँछन् । उनले पहाडमा सेवा सुविधा र अवसर सिर्जना नहुँदा मानिस थात थलो छोडेर तराई झर्न थालेको बताए ।

‘सन्तुलित विकास नहुँदा जनसंख्याको क्षेत्रफल र आकार एकदम असन्तुलित देखिएको छ’, उनले उदाहरण दिए, ‘एउटा मान्छे बाह्य बसाइँसराइ जान्छ (विदेश जान्छ) उसले कमाएपछि आफ्नो परिवारलाई शहर वा तराई अर्थात जहाँ सुविधा हुन्छ, त्यहीँ सार्ने गर्छन्, आफ्नो छोराछोरीलाई राम्रो विद्यालय पढाउने, आमा बुबालाई स्वास्थ्य सेवा पायक पर्ने ठाउँमा सार्छ, यो क्रम पहाडी क्षेत्रमा देखिन्छ ।’

राज्यले सन्तुलित विकासलाई ध्यान नदिएका कारण पनि जनसंख्या असन्तुलित भएको गुरुङ बताउँछन् ।

२०७८ को जनगणना अनुसार नगरपालिकाहरुमा बस्ने जनसंख्या ६६.१७ प्रतिशत रहेको छ भने गाउँपालिकाहरुमा बस्ने जनसंख्या ३३.८३ प्रतिशत रहेको छ । यो तथ्यांकले ग्रामीण क्षेत्रमा बसोबास गर्ने भन्दा शहरी क्षेत्रमा बसोबास गर्नेको संख्या बढेको देखाउँछ । जबकी २०६८ अनुसार नगरपालिकाहरुमा बस्ने जनसंख्या ६३.१९ प्रतिशत रहेको थियो भने गाउँपालिकाहरुमा बस्ने जनसंख्या ३६.८१ प्रतिशत रहेको थियो  ।

प्रदेशगत रुपमा जनसंख्याको वितरण हेर्दा सबैभन्दा धेरै जनसंख्या बागमती प्रदेशमा २०.९७ प्रतिशत र सबैभन्दा कम कर्णाली प्रदेशमा ५.७९ प्रतिशत रहेको छ । बागमतीपछि धेरै जनसंख्या मधेश प्रदेशमा छ । त्यसपछि क्रमशः कोशी, लुम्बिनी, सुदूरपश्चिम र गण्डकी प्रदेश छन् ।

परिवार खण्डीकरण पनि बढ्यो

पछिल्लो १० वर्षमा नेपालमा घरधुरीको संख्या करिब १२ लाख बढेको छ । २०७८ को जनगणना अनुसार नेपालमा घरधुरीको संख्या ६६ लाख ६० हजार ८४१ रहेको छ । जुन २०६८ सालको गणनामा ५४ लाख २७ हजार ३०२ रहेको थियो ।

घरधुरीको संख्या बढे पनि परिवारको आकार भने घटेको देखिन्छ । २०७८ को गणना अनुसार एउटा परिवारमा ४.३७ जना रहेका छन् । जुन २०६८ सालमा ४.८८ जना थियो । परिवारको संख्या बढ्नु र आकार सानो हुनुले परिवार खण्डित हुँदै गएको देखिन्छ ।

परिवारको औसत आकार हिमाली क्षेत्रमा ४.३३ जना, पहाडमा ३.९९ जना र तराईमा ४.७३ जना रहेको छ । रौतहटमा औसतमा एउटा परिवारमा ५.९४ जना छन् भने गोरखा र दोलखामा ३.४९ जना छन् ।

‘सेवा सुविधा कहाँ प्राप्त हुन्छ भनेर मान्छेले त्यही अनुसार आफ्नो बस्ने ठाउँहरु रोज्ने गरेका छन् । राज्यले पहाड वा गाउँमै सुविधा पुर्याइदिने हो भने शहर, तराई वा काठमाडौं केन्द्रित हुने थिएनन्’ जनसंख्या विभाग प्रमुख गुरुङ भन्छन् ।

आधा भन्दा धेरै जनसंख्या तराईमा

मुलुकको कुल भूगोलमध्ये तराई १७ प्रतिशत, पहाडी क्षेत्र ६८ र हिमाली क्षेत्रले १५ प्रतिशत क्षेत्र ओगट्छ ।

तर मानिसको बसोबास भने आधा भन्दा बढी तराईमा छ । तराईका २२ जिल्लाको जनसंख्या १ करोड ५६ लाख ३४ हजार देखिन्छ । जुन कुल जनसंख्याको ५३.६१ प्रतिशत हो । पहाडमा ४०.३१ प्रतिशत अर्थात् १ करोड १७ लाख ५७ हजार र हिमाली क्षेत्रमा ६.०८ प्रतिशत १७ लाख ७२ हजार मात्रै जनसंख्या रहेको छ ।

मानिसले सधैं प्रगतितर्फ उन्मुख हुने भएकाले त्यसको लागि चाहिने विकासका पूर्वाधार, व्यापारको  सुविधा, सेवा प्राप्तिको दृष्टिकोणले अगाडि रहेको ठाउँमा बसाइँ सर्ने गुरुङ बताउँछन् ।

पछिल्लो १० वर्षमा सबैभन्दा धेरै जनसंख्या बढ्नेमा काठमाडौंको कागेश्वरी मनोहरा नगरपालिका पहिलो स्थानमा छ । कागेश्वरी मनोहराको जनसंख्या २०६८ को भन्दा दोब्बरले बढेको छ । २०६८ मा ६० हजार २३७ रहेको यहाँको जनसंख्या २०७८ मा १ लाख ३० हजार ४३३ पुगेको छ ।

त्यस्तै ललितपुरको महालक्ष्मी नगरपालिकाको जनसंख्या पनि करिब दोब्बर बढेको छ । २०६८ मा ६२ हजार १७२ रहेको यहाँको जनसंख्या २०७८ मा १ लाख २३ हजार ११६ पुगेको छ ।

काठमाडौंको तारकेश्वर नगरपालिकामा २०६८ मा ८१ हजार ४४३ जनसंख्या रहेकामा २०७८ मा १ लाख ५१ हजार ४७९ पुगेको छ । काठमाडौंको नागार्जुन नगरपालिकामा २०६८ मा ६७ हजार ४२० रहेको जनसंख्या बढेर २०७८ मा १ लाख १५ हजार ४३७ पुगेको छ ।

पहाडी नगरपालिकामा पनि बसेनन् मानिस

केन्द्र सरकारले प्रदेश र स्थानीय सरकारलाई अधिकार हस्तान्तरण गरेर स्थानीय स्तरमै सेवा र अवसर सिर्जना गरे अहिले देखिएको असन्तुलन रोकिन सक्छ – डा. खिमलाल देवकोटा

सरकारले २०७३ सालमा स्थानीय तह पुनर्संरचना गरेर ७५३ स्थानीय तह निर्माण गर्दा २९३ वटा नगरपालिका तोकेको थियो । कतिपय ग्रामीण क्षेत्रलाई पनि समेटेर नगरपालिका बनाइएको थियो । तर पहाडी क्षेत्रका नगरपालिकाबाट समेत बसाइसराइ अत्यधिक भएको छ ।

सबैभन्दा बढी जनसंख्या घट्नेमा अछामको साफेबगर नगरपालिका पहिलो स्थानमा छ । त्यहाँको जनसंख्या २०६८ सालमा ३३ हजार ७८८ रहेकामा २०७८ मा घटेर २५ हजार ८९१ मा झरेको छ । बागलुङको जैमिनी गाउँपालिकाको जनसंख्या २०६८ मा ३२ हजार ४६ रहेकामा २०७८ मा २४ हजार ६२८ मा झरेको छ ।

अछामकै मंगलसेन नगरपालिकाको जनसंख्या पनि १० वर्षमा ६ हजार भन्दा धेरै घटेको छ । २०६८ सालमा ३२ हजार ५०७ रहेको यहाँको जनसंख्या २०७८ मा घटेर २६ हजार ५०७ मा आइपुगेको छ । स्याङ्जाको गल्याङ नगरपालिका र पर्वतको फलेबास नगरपालिका पनि धेरै जनसंख्या घट्ने ५ पालिकाभित्र परेका राष्ट्रिय तथ्यांक कार्यालयले सार्वजनिक गरेको विवरणमा उल्लेख छ ।

पहाडका नगरपालिकाभन्दा तराईका गाउँपालिकामा धेरै

जनगणनाको नतिजा अनुसार हिमाली र पहाडी क्षेत्रका नगरपालिकाको तुलनामा तराईका गाउँपालिकाहरुमा धेरै गुणा बढी जनसंख्या देखिएको छ ।

डोल्पाको ठुलीभेरी नगरपालिकाको जनसंख्या  ९ हजार ८६१ रहेको छ, जबकि बाँकेको बैजनाथ गाउँपालिकाको जनसंख्या ६९ हजार ४७२ जना रहेको छ ।  ५० हजार भन्दा बढी जनसंख्या हुने गाउँपालिकाको संख्या १२ वटा छ । जबकि २० हजार भन्दा कम जनसंख्या हुने नगरपालिकाको संख्या भने १४ रहेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *