अभिभावकले बालबालिकाको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा पोस्ट गर्न नपाउने !

काठमाडौं । फ्रान्सले अभिभावकलाई आफ्ना बालबालिकाको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा पोस्ट गर्नबाट रोक्ने कानुन बनाएको छ । फ्रान्सको नेशनल एसेम्बलीमा पारित भएको विधेयक अनुसार अभिभावकले आफ्ना साना बालबालिकाको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा पोस्ट गरेमा अदालतले उनीहरूलाई त्यसो गर्नबाट रोक्न सक्नेछ । यस्तो अवस्थामा आमाबाबु दुवै जिम्मेवार हुनेछन्।

मिन्टको रिपोर्ट अनुसार यदि आमाबाबुले आफ्नो बच्चाको फोटो पोस्ट गर्न चाहन्छन् भने उनीहरूले आफ्नो बच्चाको उमेर र परिपक्वता स्तरको आधारमा अनुमति लिनुपर्नेछ। यदि आमाबाबु मध्ये एक बच्चाको तस्वीर पोस्ट गर्न असहमत भएमा अदालतले तस्वीर पोस्ट गर्न प्रतिबन्ध लगाउन सक्छ। यदि तिनीहरूको पोस्टहरूले बच्चाको मर्यादा वा नैतिक अखण्डतालाई गम्भीर रूपमा असर गरेको मानिन्छ भने आमाबाबुले आफ्ना छोराछोरीको तस्बिर अधिकार गुमाउने छन् ।

यस विधेयकका अनुसार गम्भीर मुद्दामा न्यायाधीशले आफ्ना बालबालिकाको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा शेयर गर्ने परिवारको अधिकार खोस्न सक्नेछन् । यदि न्यायाधीशले सामाजिक सञ्जालमा बालबालिकाको तस्बिर पोष्ट गर्नु अत्यन्तै हानिकारक भएको पाए भने यस्तो अवस्थामा अभिभावकलाई बालबालिकाको तस्बिर सेयर गर्ने अधिकार रहने छैन ।

यस फ्रान्सेली कानूनको उद्देश्य अभिभावकहरूलाई आफ्ना बच्चाहरूको गोपनीयता अधिकारहरूका लागि जिम्मेवार बनाउनु हो जसले आफ्ना फोटोहरू अनलाइन अपलोड गर्नको लागि सहमति दिन सक्दैनन्। सामाजिक सञ्जालमा बालबालिकाको तस्बिर राखेर फलोअर बढाउने र पैसा कमाउने प्रयास गर्ने अभिभावकलाई कारबाही गर्ने व्यवस्था पनि यस कानूनमा छ ।

बालबालिकाको अधिकारका लागि काम गर्ने फ्रान्सेली काउन्सिल अफ एसोसिएसनले अनलाइन बाल यौन दुर्व्यवहार सामग्रीको प्रचार प्रसारको बारेमा युरोपोल र इन्टरपोलबाट अलर्ट जारी गरेपछि यस्तो कानुन ल्याउने विषयमा छलफल सुरु भएको हो ।

फ्रान्सको यो विधेयक विश्वकै पहिलो यस्तो विधेयक हो जसले सामाजिक सञ्जालमा बालबालिकाको तस्बिर पोस्ट गर्न रोक लगाएको छ । फ्रान्सेली कदमलाई बाल मनोवैज्ञानिक र सामाजिक सञ्जाल विशेषज्ञहरूले स्वागत गरेका छन्। युनिभर्सिटी अफ भियनाका सञ्चार अनुसन्धानकर्ता एन्जा स्टेभिकले आफ्ना आमाबाबुले अनलाइन साझा गरेका तस्बिरहरू विरुद्ध बोल्न नसक्ने साना बच्चाहरूलाई बचाउनु महत्त्वपूर्ण छ भन्ने विश्वास गर्छिन्।

यो विधेयक ल्याउने फ्रान्सेली संसदका नेता ब्रुनो स्टुडरले सामाजिक सञ्जालमा निर्दोष रूपमा सेयर गरिएका ५० प्रतिशत तस्बिर बाल यौन दुर्व्यवहारको फोरममा पुग्ने बताएका छन्। सामाजिक सञ्जालमा बालबालिकाको तस्बिर सेयर गर्नु जोखिमपूर्ण हुन सक्छ तर सही तरिकाले गरिएमा यो सुरक्षित हुन सक्छ।

स्टेभिकले आमाबाबुले आफ्ना सेटिङहरू गोप्य राख्न सुझाव दिन्छन् ताकि परिवारका सदस्यहरू र आफन्तहरूले मात्र आफ्ना छोराछोरीको फोटोहरू हेर्न सक्छन्। अभिभावकले बालबालिकाको पूरै अनुहार र शरीर नदेखिने खालको तस्बिर मात्रै सामाजिक सञ्जालमा शेयर गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ । पछाडीबाट खिचेका तस्बिरहरू साझेदारी गर्न यो अधिक सुरक्षित छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *